Strax innan klockan åtta på morgonen inkom ett larm till SOS om en trafikolycka som ska ha skett i korsningen vid Säfströms väg och Borgavägen i Berga. Där ska en bilist och en cyklist ha kolliderat.
– Räddningstjänsten åkte ut till platsen och hjälpte att omhänderta cyklisten med ambulans på plats. Under tiden stängde man av båda vägarna. Jag har ingen information om skadeläget, säger trygghets- och larmcentralen i Kalmar.
Nu misstänks cyklisten för brott.
– Cyklisten ska ha ha cyklat ut i vägen utan att kontrollera att det är fritt, så det är cyklisten som är misstänkt i ärendet. Jag har ingen brottsrubricering än, om det blir att ej ha iakttagit väjningsplikt eller vårdslöshet i trafik, det är oklart för mig just nu, säger Sara Andersson vid polisen.