Annons:

Sök

Annons:

FÖRSLAGET: Olovlig skolledighet ska ge föräldrarna böter

Föräldrar som struntar i nekad frånvaro och låter sina barn vara borta från skolan i alla fall, exempelvis för att åka på semester, föreslås kunna bötfällas. Bilden är en genrebild. Foto: Pixabay

FÖRSLAGET: Olovlig skolledighet ska ge föräldrarna böter

Vårdnadshavare som struntar i nekad frånvaro och låter sina barn vara borta från skolan i alla fall ska kunna bötfällas. Det föreslår regeringen och tillsätter nu en utredning.

Annons:

I dag finns det ett vitessystem för detta, som dock används väldigt sällan. Här vill regeringen skruva åt regelverket och tillsätter nu en utredning som bland annat ska se över möjligheten att införa bötesliknande sanktionsavgifter i stället.

– Vi har sett exempel på hur föräldrar ansöker om ledighet, inte får det, och ändå tar sina barn från skolan för att sitta på en sandstrand i Thailand till exempel, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) till Sveriges Radio.

En övre gräns för hur mycket ledighet som kan beviljas ska också ses över, samt regelverket när elever vill fullfölja skolplikten utomlands.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: