Annons:

Sök

Annons:

Uppslutningen blev stor – så många hundra kilo fick kommunens kök in

Kalmar kommuns kök fick in nästan 600 kilo frukt. Foto: Pressbild

Uppslutningen blev stor – så många hundra kilo fick kommunens kök in

Tidigt i höstas gick kommunen ut och bad kommuninvånarna om att lämna in frukt. Det blev en succé. Totalt samlades nästan 600 kilo frukt in.

Annons:

Det var fram till slutet av oktober som privatpersoner kunde lämna in frukt från sina trädgårdar till flera av kommunens kök. Kalmar kommun beskriver själva att satsningen fått ett varmt mottagande både i matsalarna och hos allmänheten.

Totalt kom nästan 600 kilo frukt in. 

– Vi har fått in massor av frukt som vi har serverat till barnen och de äldre i våra verksamheter, som en extra guldkant på måltiden. Dessutom har vi gjort chutney och smoothies, berättar Carl Rigbäck, kock och organisatör av fruktinsamlingen.

Insamlingen som har pågått beskrivs vara ett sätt att ta vara på resurser, minska matsvinn och samtidigt göra en god gärning för någon annan. 

– Det har varit jätteroligt att möta människorna som kommit med frukten. En man kom till exempel med egenplockade victoriaplommon och gråpäron, och delade historien bakom dem, säger han. 

Kalmar kommun var inte först i landet med att samla in fallfrukt, men satsningen har ändå fått stor uppmärksamhet och inspirerat andra kommuner att haka på. 

– En verkligt lyckad satsning! Självklart blir det en fortsättning nästa år. Jag vill passa på att rikta ett stort tack till alla som skänkt frukt till oss, säger Carl Rigbäck.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: