Torsdagen den 22 januari avgjordes den årliga stadsfinalen i Kockduellen på Jenny Nyströms gymnasium, som även gick att följa live på Youtube.
Under hösten har elever i årskurs åtta och nio tävlat i lag om två på sina respektive skolor. Uppgiften är att, utifrån förutbestämda huvudingredienser, laga en maträtt på 60 minuter. Vinnarna från varje skola gick därefter vidare till stadsfinalen.
"Den roligaste"
I årets stadsfinal var huvudråvaran nötfärs. Det stod fritt för de tävlande att välja vilken maträtt de ville, så länge nötfärs ingick som bas. De tävlande skolorna var Funkaboskolan, Färjestadens högstadium, Lindsdalsskolan, Skansenskolan, Tallhagsskolan och Åkerboskolan.
Först ut var Nellie Johansson och Leia Arvidsson från Skansenskolan. De bjöd juryn på smash burger med hemmagjorda pommes, en rätt de tränat på vid två tillfällen inför finalen. Inspirationen kom från hamburgerkedjan Mister York.
– Av alla maträtter vi har lagat hittills skulle jag säga att den här är den roligaste, säger Nellie Johansson, elev i årskurs nio.
"Syftet är att skapa intresse"
Från Lindsdalsskolan tävlade Adam Händevik och Zacharias Brink, även de i årskurs nio. Deras bidrag var Oklahoma-style smash burgers, som lagas med tunt skivad lök som pressas in i köttet när köttbollen plattas på den heta stekhällen.
– Det är löken som är skillnaden mellan en vanlig smash burger och en Oklahoma-style smash burger. Löken karamelliseras under stekningen och blir en del av stekytan. I den tidigare duellen som tog oss till stadsfinalen lagade vi pasta Alfredo, säger Adam Händevik.
Livesändningen av tävlingen på Youtube leddes av Jörgen Nilsson, kostsamordnare i Kalmar kommun samt ledamot och sekreterare i Svenska kockars förening, tillsammans med Christian Hallberg, ordförande i samma förening.
– Syftet med tävlingen är att skapa intresse för professionell matlagning. Det är en bransch i behov av professionell kompetens i framtiden, säger Jörgen Nilsson i livesändningen.
"Väldigt överraskade"
Varje år deltar omkring 7 000 elever i Kockduellen runt om i landet. Av dem går 20 elever, alltså tio lag, vidare till riksfinalen.
– Kalmar var en del av riksfinalen förra året och vi hoppas på en repris i år, säger Christian Hallberg i livesändningen.
När juryn sammanfattade kvällen stod det klart att Funkaboskolan tog hem segern även i år. Vinnarlaget Antonia Zatrazemi och Konstantina Ntanasi imponerade med auberginerullar i tomatsås – en rätt med rötter i det grekiska köket.
– Vi blev väldigt överraskade, men vi tror att det vinnande konceptet är receptets bakgrund och kopplingen till släkten, säger de i livesändningen.
I sin motivering lyfte juryn bland annat fram lagets bra och höga tempo, strukturerade samarbete och välbalanserade smaker. Juryn imponerades även av att grönsaken spelade huvudrollen i den vinnande rätten, trots att nötfärs var huvudråvan.