Annons:

Sök

Annons:

EN MAN GRIPEN EFTER MORDFÖRSÖKET – SÅ ÄR SKADELÄGET

Bilden är en genrebild. Foto: Mostphotos/Bildbyrån

EN MAN GRIPEN EFTER MORDFÖRSÖKET – SÅ ÄR SKADELÄGET

Ett mordförsök ska ha inträffat i området Kungshall i Nybro i kväll. Vid 21.30-tiden hittades en skadad man där. Boende i närliggande bostadshus inryms. Mannen är svårt skadad.

Annons:

Polis fick samtal om en skadad man och hittade honom utomhus på Algatan i Nybro. Mannen ska ha tillfogats sina skador av ett vasst föremål.

Polis och ambulans befinner sig på platsen, men uppgifterna är knapphändiga.

– Vi har precis kom till platsen och samlar in information just nu, säger Fredrik Bratt, presstalesperson vid polisens ledningscentral.

Fördes till sjukhus

Den skadade är en man i 60-årsåldern. Han är förd med ambulans till sjukhus. En stor polisresurs arbetar nu på brottsplatsen och polisen uppmanar eventuella vittnen att höra av sig till polisen på 114 14 eller ta kontakt med patrullerna på plats.

Polisen kommer inrymma boende i närliggande bostadshus under polisens arbete på platsen och området spärras av. Vid 22.45-tiden meddelar polisen att man ännu inte har någon misstänkt i ärendet. Polisens arbete pågår fortsatt på platsen.

Vid 23.35-tiden meddelar regionen via en olycksbulletin att mannen, som ska vara hemmahörande i mellersta länsdelen, är allvarligt skadad och vårdas på intensiven efter mordförsöket.

UPPDATERING 08.50 24 april: 

Under natten har en misstänkt person anhållits med rubriceringen försök till mord. Läget för den skadade ska inte vara livshotande och "någon form av tillhygge" har använts, enligt polisen. Bedömningen är att det inte fanns någon fara för allmänheten och att inrymningen genomfördes för att brottsplatsen inte skulle förstöras. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: