Kalmarbo får stanna i landet trots den nya fängelsedomen. Genrebild.
Foto: Bildbyrån
Den 8 oktober dömdes mannen till fängelse i två år och fyra månader av Göta hovrätt. Då handlade det om grovt vapenbrott och narkotikabrott. Åklagaren yrkade på utvisning, men hovrätten ansåg inte att brotten var tillräckligt allvarliga för att motivera ett sådant beslut.
Inte ens en månad senare, den 5 november, släpptes mannen villkorligt. 284 dagar återstod då av hans straff sedan han suttit häktad under en lång tid.
Två andra Kalmarbor döms också
Nu döms mannen igen. Denna gång för fem narkotikabrott, varav ett bedöms som ringa. Mannen har innehaft en stor mängd narkotika – cannabis och tramadol – och sålt till två andra personer. Polisen tog mannen på bar gärning och telefontömningar knöt sedan två andra Kalmarbor till narkotikainköp. Dessa två personer döms för ringa narkotikabrott. Alla brott är begångna under inledningen av 2025 och i Kalmar.
Kalmarbon har erkänt, men ansett att det bör betraktas som två narkotikabrott istället för fyra. Det tycker inte tingsrätten som nu dömer mannen till ett års fängelse.
Får stanna i Sverige
Mannen är cirka 25 år gammal och dömd vid fem tidigare tillfällen. Trots det bedöms han ha ”låg risk” för återfall i kriminalitet. Straffet blir ett år i fängelse och då förverkas också den tidigare villkorade friheten.
Åklagaren ville utvisa mannen, men tingsrätten har i stort sett inte prövat frågan eftersom hovrätten avslog samma yrkande i höstas – och då för grövre brottslighet än i det här fallet.