Annons:

Sök

Annons:

Lägenheten genomsökt när mannen var bortrest – det stals

Någon gång mellan onsdag och måndag har ett inbrott begåtts i en lägenhet på Varvsholmen i Kalmar. Foto: Mostphotos

Lägenheten genomsökt när mannen var bortrest – det stals

En man i 50-årsåldern gjorde en tråkig upptäckt i sin lägenhet på Varvsholmen i Kalmar i måndags. Någon gång medan mannen varit bortrest har ett inbrott begåtts. Lägenheten var genomsökt och en större mängd kontanter samt en elsparkcykel var stulna. 

Annons:

En anmälan om inbrott i en lägenhet på Varvsholmen i Kalmar gjordes under måndagen. Brottet ska ha begåtts någon gång mellan onsdag förra veckan, och i måndags när inbrottet upptäcktes. 

– Någon har tagit sig in i lägenheten genom att bryta upp ytterdörren, och sedan varit inne och genomsökt lägenheten, säger Niko Kalcidis, kommunpolis. 

Någon fullständig förteckning över vad som fattades i lägenheten har ännu inte upprättats, men i anmälan står att åtminstone kontanter till ett värde av 4000-5000 kronor och en elsparkcykel stulits. 

Någon misstänkt för brottet finns inte.

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagenskalmar.nu

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: