Annons:

Sök

Annons:

Tonårig pojke på boende misstänks ha misshandlat personal

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Tonårig pojke på boende misstänks ha misshandlat personal

En tonårig pojke på ett barn- och ungdomshem i kommunen misstänks för en rad brott. Bland annat ska han ha misshandlat en anställd vid två tillfällen, uppger polisen.

Annons:

De båda fallen av misshandel ska ha inträffat den 7 januari samt i går den 21 januari. Målsägande är samma person, en manlig anställd i 30-årsåldern. Vid det ena tillfället ska han ha fått ta emot slag med handen och vid det andra tillfället med någon form av tillhygge, enligt de anmälningar som är upprättade.

Under gårdagen misstänks pojken, som är i högstadieåldern, även för tre fall av skadegörelse. Enligt polisen handlar det om ett par sönderslagna glasögon, skador på en bil samt en sönderslagen ruta på boendet. I de båda första fallen är det samma målsägande som i misshandelsfallen.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: