Annons:

Sök

Annons:

Förövarnas egna klipp på Tiktok kan hjälpa polisen att lösa brottet

Foto: Genrebild

Förövarnas egna klipp på Tiktok kan hjälpa polisen att lösa brottet

Polisen utreder en skadegörelse och ett ofredande i Kalmar. Nu kan polisen få hjälp att lösa brottet tack vare att gärningspersonerna själva har lagt upp ett klipp från händelsen på Tiktok.

Annons:

Det var vid 20.30-tiden på tisdagskvällen som okända gärningspersoner kastade in sten genom ett fönster till en bostad i centrala Kalmar och därefter sprutade in någon form av doftmedel/parfym genom hålet i fönstret.

Målsägande är en flicka i 15-årsåldern och hennes pappa. Anmälan avser skadegörelse, men också ofredande mot flickan. Om ofredandet rör något annat än stenkastandet och parfymsprejandet framgår inte av anmälan.

Polisen har ingen misstänkt, men man kan ha fått hjälp av förövarna själva att lösa brottet.

– De misstänkta gärningspersonerna har lagt upp filmklipp från händelsen på Tiktok. Vi ska titta på det materialet och se vad det kan ge, säger Sofia Eriksson vid polisen.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: