Annons:

Sök

Annons:

Zelmani och Niklasson på scen - måndagens musik på Larmtorget

Larmtorget Foto: MostPhotos

Zelmani och Niklasson på scen - måndagens musik på Larmtorget

På måndag fortsätter sommarens gratiskonserter på Larmtorget, när Sophie Zelmani och Lovisa Niklasson intar scenen under evenemangsserien som arrangeras av Destination Kalmar i samarbete med Talentcoach och Krögers.

Annons:

Kvällens huvudakt är Sophie Zelmani som firar 30 år som artist med en jubileumsturné och sitt fjortonde album “Lake Geneva”. Hennes musik kännetecknas av intimitet, tidlöshet och en unik röst.

Kvällen inleds av Lovisa Niklasson, singer-songwriter från södra Öland. Hon fick sitt genombrott i SVT:s Songland 2023, där hennes låt “Golvet i hallen” tog hem vinsten. Låten omarbetades sedan och släpptes av Oscar Zia.

- Det är alltid roligt när Kalmar erbjuder minnesvärda evenemang, och detta skapar en magisk stämning på torget, säger Marcus Larsson, chef för evenemang och möten i Kalmar kommun.

"Fått en fin mix"

Musik på Larmtorget är ett kostnadsfritt evenemang som riktar sig till en bred publik både för lokalbor och turister. Marcus Larsson säger att ambitionen är att skapa värde för den lokala näringen och främja besöksnäringen.

- Jag tycker vi har fått en fin mix som kommer att tilltala flera målgrupper. Vi siktar alltid på att erbjuda en blandning av etablerade och nya artister från olika genrer. Vi strävar också alltid efter att ha en jämn fördelning av kvinnliga och manliga artister, säger Marcus Larsson.

Talentcoach är ett regionalt och kommunalt finansierat program som startade 2011, med målet att stötta artister och yrkesverksamma inom musikbranschen i Kalmar län. Verksamheten drivs med stöd från Länsmusiken i Kalmar län, Region Kalmar samt kommunerna Emmaboda, Hultsfred, Kalmar, Mönsterås, Mörbylånga, Oskarshamn, Vimmerby och Västervik.

- Stadsfesten innebär en fin plattform för Talentcoachs artister att nå ut till nya målgrupper och samla värdefull scenerfarenhet, säger Marcus Larsson.

Krögers som är en av aktörerna kring torget och stöttar evenemanget ekonomiskt.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: