Annons:

Sök

Annons:

Nytt butikskoncept öppnar i Kalmar – premiär på lördag

Den 1 november öppnar Hylde, en ny marknadsplats i Manillakvarteret där privatpersoner och små företag kan hyra butiksyta och skapa sin egen butik i butiken. Foto: Jonas Lindström

Nytt butikskoncept öppnar i Kalmar – premiär på lördag

Hylde är ett sprillans nytt butikskoncept som öppnar i Kalmar nästa lördag. Det beskrivs som en ny marknadsplats i Manillakvarteret där privatpersoner och små företag kan hyra butiksyta och skapa sin egen butik i butiken.

Annons:

Lördagen den 1 november öppnar Hylde, en ny typ av butik där privatpersoner och småföretag kan hyra sin egen hylla och sälja produkter i en miljö fylld av kreativitet, gemenskap och cirkulär konsumtion. Här samsas vintage, återbruk, design och småskalig produktion under samma tak.

”Vi vill skapa en plats där varje hylla bär på en historia, ett syfte och en möjlighet. Hos oss kan du som privatperson rensa hemma och sälja vidare, eller som lokal kreatör nå ut till nya kunder utan att behöva driva en hel butik”, säger en av grundarna Linn Beyerböck. 

All försäljning hanteras via Hylde, både i den fysiska butiken och genom den digitala plattformen, och det gör det enkelt för säljare och tryggt för köpare.

Bakom Hylde står ett lokalt entreprenörskollektiv med rötter i Manillakvarteret: Petter Nubert och Amanda Alskog (Folks Interiör), Malin och Victor Brandén (Blombruket), Mikael Karlsson och Linn Beyerböck (Nomono Studio, medgrundare till L:a Manilla), samt Jimmie Johansson och Eddie Grut, båda egenföretagare.

Flera av grundarna driver redan verksamheter i kvarteret och ligger även bakom Manilla Market, som har blivit en populär mötesplats för Kalmarborna.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenskalmar.nu

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons: