Annons:

Sök

Annons:

KLART: WILLYS ETABLERAR SIN ANDRA BUTIK I KALMAR

Det är nu klart att butikskedjan Willys ska etablera sin andra butik i Kalmar. Foto: Pressbild

KLART: WILLYS ETABLERAR SIN ANDRA BUTIK I KALMAR

Sedan tidigare finns Willys representerat med en butik i Kalmar, på Hansaområdet. Nu är det klart med etablering av butik nummer två i staden – detta i en expansiv stadsdel som hittills har saknat matbutik.

Annons:

Butikskedjan Willys fortsätter att växa – både i landet och i Kalmar, där det nu är klart att kedjans andra butik kommer att byggas i Snurrom. Stadsdelen i de norra delarna av staden har vuxit snabbt, där det senaste landmärket är nyöppnade Vattnets Hus.

Den nya butiken får en totalyta på cirka 2 400 kvadratmeter och blir en fullskalig Willys, enligt kedjans allra senaste butikskoncept. Invigningen är planerad till hösten 2027.

I ett pressmeddelande berättar ägaren Axfood att det kommer att finnas gott om parkeringsplatser intill den nya butiken och kunderna kommer att erbjudas e-handel med hämtastation.

Första matbutiken i området

– Vi ser fram emot att öppna vår andra butik i Kalmar och att få välkomna både nya och gamla kunder till vår kommande butik, kommenterar Heinz Möller, etableringschef på Willys.

Jan Björk, vd på fastighetsbolaget Troph, välkomnar lågpriskedjan:

– Vi är väldigt glada över att, tillsammans med Axfood och i nära dialog med Kalmar kommun, ta nästa steg i Snurroms utveckling. Etableringen ger de boende tillgång till den matbutik området saknat och markerar starten för det nya stadsdelscentrumet, säger han.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: