De röda ”öppet”-flaggorna utanför restaurangen i Kalmar vajar i vinden. Det är lunchtid, och genom den stora glasrutan syns Serin Özturk pyssla inne på restaurangen. Han sneglar ut mot gatan, och dörren plingar till då och då när kunder kommer in för att äta eller hämta mat.
Han och brodern Feyzi Özturk har just fått utmärkelsen ”Populärast i sin stad” av Foodora. Diplomet är inramat vid beställningsdisken. Utmärkelsen baseras på försäljning och kundomdömen under 2025.
— Vi fick reda på det förra veckan. Det var oväntat och roligt, säger Serin Özturk och skrattar glatt.
"Anade inte att vi var bäst"
Att beställa mat via matbudstjänster blir allt mer populärt. Ungefär 30 procent av försäljningen på Flamenco sker genom den typen av tjänst.
— Vi märker att vi har fler kunder som beställer via appen, men vi anade inte att vi var bäst, fortsätter han.
Ida Johansson och Johan Edlund kliver in för att beställa. De blir glada när de hör om utmärkelsen. De har hittat hit eftersom Ida tidigare jobbat i närheten. Idag äter de inne på restaurangen, men ibland beställer de maten via appar och matbud. Ofta kollar de recensionerna innan de väljer restaurang.
— Jo, det gör vi. Man har ju lärt sig av misstag. Vi återkommer ofta hit på grund av en favoritsallad och Gyrospizzan som lockar, berättar Ida och Johan.
Tog över pizzerian efter en brand
Bröderna Özturk har drivit pizzeria tillsammans sedan 2022. Efter en brand på första pizzerian i Norrliden tog de över restaurangen på Ståthållaregatan i Kalmar. De har även en restaurang i Ålem. Målet är att bli bäst på allt — på plats, i servering och på matleveranser.
— Det är viktigt för oss att leverera på ett bra sätt så att kunderna får maten i tid och varm. Vi gör vårt bästa för att det ska smaka bra, säger Serin.
Hemligheten bakom en lyckad hemleverans är förpackningen. Speciella väskor håller värmen, och även miljöaspekten finns med i valet av förpackning.
Om tjänsten skulle strula har restaurangen egen app och hemsida.
— Visst är folk vana att beställa via Foodora, men det är bättre för oss om de beställer via vår egen app, säger Serin.
Han syftar på att 15 procent av försäljningen går till matbudsleverantören, plus en serveringsavgift för kunden. Därför blir hemleverans dyrare för kunden.
"Det sker sällan"
En stressig fredagkväll gör bröderna cirka 250 pizzor. Populärast är kebabpizzan.
— Vi är tre till fyra personer varje dag, och på helgerna tar vi in extrapersonal. Det brukar inte vara något problem med tempot, men vissa kunder har inte så gott tålamod, skrattar Serin.
Betygssystemet i appen gör dem inte mer stressade, men en dålig recension kan påverka.
— Vi vill såklart helst inte få det, men det sker sällan. Vi gör vårt bästa för att undvika det, men vi kan inte göra alla nöjda.
Utmärkelsen betyder mycket, och Serin berättar att hans familj är glada och stolta över vad de åstadkommit. Om fem år hoppas han att de fortsätter på samma spår.
— Vi ska göra vårt bästa för att behålla utmärkelsen även nästa år, avslutar Serin.