Annons:

Sök

Annons:

FÖRSKOLA I KALMAR SKA RIVAS – VARIT EN RISK

Förskolan Sjöängen i Lindsdal kommer att rivas hösten 2027. Foto: MostPhotos

FÖRSKOLA I KALMAR SKA RIVAS – VARIT EN RISK

Förskolan Sjöängen Lindsdal har klassats som en riskkonstruktion i tio år. Nu ska byggnaden rivas.

Annons:

Planeringen av rivningen har pågått i flera år och nu är den satt till hösten 2027. Barnen på förskolan kommer att placeras på andra förskolor i Lindsdal.

– I stället för att placera barnen i tillfälliga paviljonger under rivningen, vilket både skulle innebära sämre pedagogiska miljöer och högre kostnader, samlas verksamheten stegvis i andra befintliga förskolor i Lindsdal. Lokalerna där ger bättre förutsättningar för den pedagogiska kvalitet som vi i Kalmar kommun strävar efter, säger Mats Linde, skolchef i Kalmar kommun, i ett pressmeddelande.

Kommer inte bygga någon ny nu

Från och med i höst kommer inga nya barn att kunna placeras på förskolan.

– De barn som fortfarande går på Sjöängen hösten 2027 kommer att erbjudas plats på någon av de andra förskolorna i Lindsdal. Vårdnadshavare kommer att kontaktas i god tid inför flytten. Ambitionen är att barngrupperna ska hållas så intakta som möjligt även efter flytten, säger Mikael Arvidsson, rektor för förskolan Lindeberga, Sjöängen och Milstenen.

Bedömningen är att antalet befintliga förskolor i Lindsdal räcker även efter att förskolan rivits. Om behovet av en ny förskola uppstår framöver kommer tomten där Sjöängen står att användas.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenskalmar.nu

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: