Annons:

Sök

Annons:

Kalmar FF vann på bortaplan – Saetra tvåmålsskytt

Lars Saetra tvåmålsskytt. Foto: Bildbyrån

Kalmar FF vann på bortaplan – Saetra tvåmålsskytt

KFF tog en meriterande bortaseger mot Oddevold som innan matchen var obesegrade. Lars Saetra gjorde två mål på brorsan i Oddevolds mål. KFF upp i toppen av tabellen. 

Annons:

Det blev färd till Göteborg istället för till Uddevalla. Oddevolds hemmaplan godkändes inte för spel så därför flyttades matchen både i tid och rum, detta till många KFF-fans ilska. Det blev istället Bravida arena och fredagkväll istället för lördag eftermiddag. 

Båda lagen har hittills inte släppt in något mål på sina två matcher. Oddevold är dessutom hittills obesegrade. En match i matchen fanns också. En brödrakamp. Morten Saetra i Oddevolds mål och storebror Lars, back i KFF. 

Hemmalaget började var det mest aggressiva laget inledningsvis.Brolin fick göra en räddning redan i första minuten. Sedan började lugnet och och bollinnehavet infinna sig för KFF. Och utdelningen skulle komma tidigt. Ett välavvägt inlägg i straffområdet och vem var där om inte Lars Saetra som bara behövde tio minuter på sig att visa vem som är storebror. I andra delen av halvleken jämnade Oddevold ut bollinnehavet och började skapa chanser. Men försvaret höll linjen. Halvleken slutar med bortaledning och lite mersmak för KFF. 

Mardrömsinhopp

KFF gjorde byten inför andra. Jebara gick ut och Sosseh kom in. Det började inget vidare för den unge mittfältaren. Han fällde Wiedesheim-Paul och domaren dömde straff. Samme Wiedesheim-Paul satte kvitteringen. Mardrömsstart för Kalmar. 

Oddevold fick energi efter målet och kändes hetare än motståndarna. Men mitt i pressen så får Ylätupa lite yta och kan slå ett inlägg. Och där finns Lars Saetra igen som ännu en gång tar KFF upp i ledning med skallen. 

Efter målet blev det som väntat. Hög press från Oddevold och ett KFF som inte ville ge bort något. Hemmalaget lyfte in allt mer folk i anfallet, KFF rensade så fort de fick chansen. 

Domaren la till fyra minuter i tilläggstid. Man väntade sig nog spel mot ett mål de sista minuterna. Istället blev det en snabb omställning, Olusanya hittar in till Djoro lägger in den. 

Kalmar FF går upp i toppen men i en haltande tabell.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: