Kalmar fick jubla över tre poäng borta mot Västerås.
Foto: Bildbyrån
1-8 och tre raka förluster hann säkert göra vissa nervösa. Nu bröt Kalmar HC den jobbiga trenden borta mot nästjumbon Västerås IK.
KHC tog ledningen med 1-0 genom Elliot Ekmark. Västerås hittade en kvittering, men Eddie Levin fick efter en del frågetecken in 2-1. Målet videogranskades och det dröjde innan Kalmars spelare började jubla, men nog var pucken inne i målburen.
Matt Fonteyne gjorde sedan 3-1 innan Västerås missade en straff. Alldeles i slutsekunderna kunde Elliot Ekmark fastställa slutresultatet till 4-1 när han lade in pucken i det tomma målet.
– Skönt att studsa tillbaka såklart. Vi gör en stabil och spelar ett solitt defensivt spel. Vi skapar inte jättemycket, så det kan bli bra, säger Eddie Levin till TV4 Play.
Han tycker inte att det varit något spelmässigt problem i de här tre förlustmatcherna egentligen.
– Det är att vi inte tagit poäng och haft strul med målskyttet. Nu var det skönt att få in några baljor och ta poäng.
Två poäng bakom Björklöven
Kalmar är nu två poäng efter Björklöven i kampen om seriesegern.
– Vi går för det. Vi har häng och går för att vinna alla matcher. Gör vi det så ska vi nog vinna serien också.
Bussresan hem skulle Levin spendera med onlinespelet "Among Us".
– Jag har blivit inlärd i det och nöter man mycket buss är det kul att sitta och spela. Ladda ned det och döda lite höll jag på att säga.