Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar

DEBATT: Vi har inte råd med fler Gröna bubblor

Foto: MostPhotos

DEBATT: Vi har inte råd med fler Gröna bubblor

Det har varit tyst i de röd-gröna leden, särskilt hos Miljöpartiet (MP), sedan Europas största konkurs i modern tid, Northvolt-skandalen, orkestrerad av klimatalarmisterna, uppdagades. Luftslottet, som skulle rädda världen, kostade pensionärer och skattebetalare cirka 8 miljarder, medan riskkapitalister stoppade 100-tal miljoner i egna fickor.

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Kalmar

Det fattades 80 miljarder i konkursen som bl.a många företagare i Norrland fick stå för. Det var MP som genom trixande med regelverken orsakade att våra pensioner försvann. För att inte tala om det fullständigt verklighetsfrämmande Stegra-projektet och glöm inte Etanol-bubblan som Maud Olofsson (C) orsakade. Vi har inte råd med fler Gröna bubblor.

I valtider, tror MP att allt är glömt och basunerar på nytt; ”Det handlar inte om ekonomi när vi måste rädda klimatet och undvika katastrofer”.

*

När Europas industrier riskerar att utkonkurreras pga av regleringar, ohemula CO2-krav och mycket höga energikostnader väntar en rejäl välfärdssänkning om de röd-grönas klimatpolitik genomförs. 

Sveriges framgångssaga beror på att vi haft kreativa industriföretag och tillgång till billig, säker och fossilfri basenergi. Det negligerar de röd-gröna som stängde och rev fyra kärnkraftverk. Vilken obeskrivlig kapitalförstöring av våra gemensamma resurser.

De svenska utsläppen utgör endast ca 0,1 procent av utsläppen i EU och ca 0,03 procent av världens totala utsläpp. CO2-utsläppen per capita är ca 3,3 ton per år och mindre än hälften av det globala genomsnittet och bland de absolut lägsta inom EU.

*

Solinstrålningen har ökat, mest i Europa. Ökningen har varit nästan 5% mellan åren 1994 och 2023. I delar av Centraleuropa har ökningen varit hela 11 %. Det medför temperaturhöjningar.

Här var vädret i juni varmare än normalt, medan juli-augusti i genomsnitt hade normala temperaturer. Vi har haft en bra och solig sommar. Väderförhållande har i alla tider varierat över jordklotet.

Sydeuropas skogar har, sommartid, mer eller mindre regelbundet brunnit. Men över 80–90 % av alla skogsbränder startas av människor, antingen genom vårdslöshet eller som anlagda (mordbränder) och beror inte på klimatförändringar.

Klimatalarmisterna har i vanlig ordning förmedlat rena skräckhistorier om vad som komma skall om inte det röd-gröna laget vinner valet. Överdödlighet, missväxt, översvämningar pga smältande isar, pandemier, dricksvattenbrist m.m sägs hota oss.

*

Vi har hört larmen i decennier. Allt sedan globalisterna tog över klimatfrågan för ca 50 år har vi regelbundet skrämts och hotats med ”Nu har vi tio år på oss innan jorden förgås”. Under den av MSM och Public service ackompanjerade Greta – hysterin, ökade risken ännu mer, då hette det att bara fanns 5 år kvar.

Men isbjörnarna har inte försvunnit. Golfströmmen har inte försvagats. Extremvädren har inte ökat. Klotet är grönare och det produceras mera livsmedel än någonsin.

Den klimatalarmism som MP m.fl. ägnar sig åt är precis som den propaganda vi utsattes för under Covid-pandemin, ett sätt att skrämma människor. En rädd människa är mycket lättare att ”hantera” och få att acceptera drakoniska ingrepp i vardagen.

K-I Carlsson

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: