Sök

Annons:

Bil kolliderade med träd i natt – så är skadeläget

En man är förd till sjukhus efter en olycka i natt. Genrebild. Foto: Lotta Madestam

Bil kolliderade med träd i natt – så är skadeläget

En personbil körde av vägen och kolliderade med ett träd i Mörbylånga under tidiga fredagsmorgonen. Föraren är förd till sjukhus. Han misstänks för flera brott.

Annons:

Larmet om trafikolyckan, som inträffade på länsväg 957, kom vid 04.17 idag på morgonen. Polis, räddningstjänst och ambulans larmades till platsen.

– Det rör sig om en bil som kört av vägen och kolliderat med ett träd, säger Jakob Palmgren vid polisens pressavdelning.

På plats anträffades en man i 50-årsåldern som misstänks ha varit förare av bilen. Enligt polisen uppvisade mannen tecken på att vara påverkad. 

– Han fördes med ambulans till sjukhus för kontroll och vidare provtagning, säger Palmgren.

Enligt polisens uppgifter på fredagsmorgonen kvarstår misstanken. Mannen är misstänkt för grovt rattfylleri, grov olovlig körning och ringa narkotikabrott.

Uppdatering 9.40:

Enligt regionens olycksbulletin är föraren, som är hemmahörande på Öland, lindrigt skadad. Han har inte behövt läggas in på vårdavdelning.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenskalmar.nu

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: