Annons:

Sök

Annons:

Företag ansökte om autogiro – pengar försvann för mannen

Bilden är en genrebild. Foto: Pixabay

Företag ansökte om autogiro – pengar försvann för mannen

När drygt 1 700 kronor drogs från mannens konto kontaktade han sin bank. Han fick då veta att ett okänt företag skickat in en ansökan om autogiro och fått den godkänd av banken.

Annons:

Det var på tisdagsmorgonen som mannen, som är i 60-årsåldern och bosatt i Kalmar, fick se att 1 762 kronor hade dragits från hans bankkonto. Vid kontakt med banken fick mannen veta att ett fondföretag, som mannen varken känner till eller har haft kontakt med, i början av juli skickade in en ansökan om autogiro till banken och fått den godkänd.

– Den 14 juli gjordes ett försök att dra 1 900 kronor, men då fanns det inte tillräckligt med pengar på kontot. Sedan gjordes dragningen på drygt 1 700 kronor under tisdagen, berättar Mikael Erkki vid polisen.

Enligt anmälan har banken inte kunnat förklara hur ansökan om autogiro har gått igenom, utan mannen ombads att göra en polisanmälan. Han har även försökt komma i kontakt med fondföretaget men inte lyckats.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: