Två män sitter anhållna efter gårdagens rån i Kalmar.
Foto: MostPhotos
En polispatrull lade märke till en mystisk man i Kalmar vid 15-tiden igår. När mannen kontrollerades fick polisen larm om ett rån i en butik. Ganska snabbt kunde konstaplarna konstatera att ett plus ett blir två och mannen greps.
Han sitter nu anhållen misstänkt för rånet. Under kvällen ledde utredningsarbetet till att ytterligare en man i 20-årsåldern greps. Båda sitter nu anhållna.
– Det man kan säga är att en patrull i närheten bestämde sig för att kontrollera en person och då kom larmet. Man hade redan stoppat den här personen när larmet om rånet kommer och man förstår ganska snart att han kan ha med det här att göra. Den andra greps senare under kvällen, säger Thomas Johansson vid polisen.
Finns det fler misstänkta?
– Inte som jag känner till, men det får du kolla med åklagaren.
Samma svar får vi på övriga frågor. Åklagaren har vi sökt, men utan resultat.
Det var vid 15-tiden igår som en butik på Polhemsgatan, nära polishuset, utsattes för ett rån. Två personer ska ha visat ett pistolliknande föremål och hotat sig till gods.