Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar

Helt säkert att Vimmerby inte berörs av fel i förtidsröstningen

Helt säkert är att Vimmerby inte berörs av felet vid förtidsröstningen. För Hultsfred, Västervik och Kalmar är det ännu osäkert. Foto: MostPhotos

Helt säkert att Vimmerby inte berörs av fel i förtidsröstningen

I förra veckan upptäcktes ett tekniskt fel i samband med förtidsröstningen i landet. Cirka 4 000 väljare har antingen prickats av två gånger eller fått sina röster avprickade på en annan väljare. Valmyndigheten går nu ut med vilka kommuner som helt säkert inte berörs. 

Annons:

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Kalmar

Det var natten mot den 4 september som Valmyndigheten satte stopp för ett tekniskt fel som upptäcktes under den 3 september gällande ett antal mottagna röster under förtidsröstningen i landet. 

Cirka 4 000 väljare hade då antingen prickats av två gånger vid röstningen eller fått sina röster avprickade på en annan väljare.

– Händelsen är allvarlig och vi arbetar nu tillsammans med vår it-leverantör Skatteverket för att minimera konsekvenserna för valresultatet. Vi förstår att det kan finnas en oro hos den enskilda väljaren som har förtidsröstat. Vi arbetar på att identifiera så många som möjligt av de berörda väljarna. Analysarbetet görs med stor noggrannhet och behöver få ta lite tid, sa Anna Nyqvist, Valmyndighetens kanslichef. 

I början av den här veckan meddelade Valmyndigheten att man i ett intensivt analysarbete kunnat gå från 4 000 berörda väljare till max 500. Deras röster kommer dock sannolikt inte gå att identifiera. 

– Vår analys visar att det är max 500 väljare som sannolikt inte kommer att kunna identifieras. Den siffran kan komma att minska. Det här är såklart mycket allvarligt och ska inte kunna ske.

Vimmerby berörs inte

Under onsdagen gick Valmyndigheten ut med vilka kommuner som helt säkert inte berörs av felregistreringar hittills under förtidsröstningen. 

– Vi går nu ut med de kommuner som vi vet inte berörs alls av de fel vi upptäckt, så att de som röstat där inte behöver känna oro. Det betyder inte att det finns fel som påverkar väljare i de andra kommunerna, utan vår analys pågår tillsammans med kommunerna för att ta reda på det, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

Vimmerby kommun är en av de 114 kommuner som inte är berörda. Övriga kommuner i länet som med säkerhet inte berörs är Emmaboda, Högsby, Mönsterås, Nybro, Oskarshamn och Torsås.

Däremot finns alltså inte Hultsfred, Västervik eller Kalmar med på den här listan. Enligt Valmyndigheten behöver det dock inte betyda att det blivit fel just där, utan här pågår samråd med dessa kommuner och myndigheten ska återkomma i ärendet inom kort. Då ska Valmyndigheten också komma med rekommendationer till väljare.

Drygt 2,1 miljoner väljare har redan röstat. Vid samma tid i valet 2022 var det knappt 1,6 miljoner väljare.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: