Annons:

Sök

Annons:

Kvinna från Kalmar åtalas misstänkt för penningtvätt

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Kvinna från Kalmar åtalas misstänkt för penningtvätt

En kvinna från Kalmar åtalas för penningtvättsförseelse. Hon misstänks ha tagit emot och omsatt tusentals kronor som härrör från brott.

Annons:

Enligt den stämningsansökan som har lämnats in till Kalmar tingsrätt ska den misstänkta kvinnan, som är i 55-årsåldern, ha upplåtit sitt bankkonto och där mottagit 15 000 kronor som härrörde från bedrägeribrott mot en kvinna i 65-årsåldern från Stockholmstrakten.

Åklagaren menar att den misstänkta kvinnan därefter ska ha omsatt pengarna genom överföringar eller köp.

”Åtgärden syftade till att dölja att pengar eller annan egendom härrörde från brott eller brottslig verksamhet eller till att främja möjligheterna för någon att tillgodogöra sig egendomen eller dess värde”, skriver åklagaren i åtalet.

Händelsen ska ha inträffat den 16 april 2025. Den misstänkta Kalmarkvinnan förnekar brott.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: