Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar

Kvinna blåslagen efter att ha attackerats av okänd man

Foto: Genrebild

Kvinna blåslagen efter att ha attackerats av okänd man

En kvinna blev rejält blåslagen efter att häromnatten ha attackerats och blivit kastad till marken av en okänd man.

Annons:

Det var precis när fredagen hade blivit lördag som en kvinna i 30-årsåldern i Snurrom tog med sig sin hund ut för att ta en kvällspromenad. Inte långt från sin bostad fick hon plötsligt ett kraftigt slag bakifrån som träffade hennes revben.

– När hon vände sig om fick hon en knuff och blev därefter kastad i backen. Den misstänkte är en okänd man med mustasch. Kvinnan såg även en annan okänd man som stod bakom honom, berättar Mikael Erkki vid polisen.

Svullnader, blämärken och värk

Enligt anmälan ska kvinnans hund ha börjat skälla och yla, varpå gärningsmannen lämnade platsen. Den skärrade kvinnan tog då med sig sin hund och sprang hem.

– De skador som kvinnan har angett är ett svullet ögonbryn, svullnad på ena axeln och skulderbladet, blånad på vänster arm samt ömmande höft och ben. Det finns ingen misstänkt men vi kommer att inleda en förundersökning om misshandel, berättar Mikael Erkki.

Det är bara några dagar sedan en liknande händelse drabbade en kvinna i Djurängen. Det är dock oklart om det har något samband med det som inträffade i Snurrom natten till lördagen.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons: