Annons:

Sök

Annons:

 Maria Nordensten, Malin Sjölander och Pär-Gustav Johansson.

Moderaterna höll sin första pressträff i Västervik om regionprogramet inför valet. Medverkade gjorde Maria Nordensten, kandidat till regionfullmäktige, Malin Sjölander, gruppledare för Kalmar län och Pär-Gustav Johansson, vice gruppledare. Foto: Stefan Härnström

Moderaterna presenterade regionprogrammet – släppte första vallöftet

Moderaterna i Region Kalmar Län höll på onsdagen en pressträff i Västervik där man presenterade sina viktigaste frågor inför höstens val. På regionnivå är vård och omsorg som vanligt ämnen som väger tungt, så även tillväxt och infrastruktur men nu vill partiet även etablera sig som ett kulturparti på regional nivå. Dessutom passade man på att släppa sitt första regionala vallöfte – som handlar om vården i Västervik.

Annons:

Under pressträffen medverkade partiets gruppledare i Region Kalmar Län Malin Sjölander, vice gruppledare Pär-Gustav Johansson och Maria Nordensten som kandiderar till regionfullmäktige.

Västervik var första stoppet och därefter blir det tids resande för att berätta om valfrågorna. Malin Sjölander berättar att man siktar på att ha besökt regionens alla kommuner i augusti.

– Då ska vi dels presentera de lokala kandidaterna på listan. Jag är ju också lokal som kommer härifrån. Sedan också presentera det valmanifest som vi fattat beslut om i Kalmar län, säger hon. 

Tog stöd av opinionsundersökning

När det kommer till sjukvårdsprogrammet har man valt att ta stöd från en opinionsundersökning vad väljare tycker om vården. Denna sammanställdes förra våren från Novus och beställdes av alla Moderaternas regiongrupper. Därefter bröts den ner i delar för de olika regionerna. I Kalmar län toppade väljarnas lista av tillgängligheten.

– Jag blev lite förvånad för när man tittar på pressmeddelanden från majoriteten i regionen så är det alltid "vi är bäst i Sverige på köer" men väljarna i Kalmar län håller inte riktigt med och det spelar ingen roll om man har kortast köer i landet om man har vårdköer i stort. För varje person som väntar tycker ju att de väntar för länge.

Detta vill man exempelvis åtgärda genom att vid behov upphandla sjukvård, skapa vårdval mellan vårdcentraler. Tillgänglighet handlar även om närhet och Malin tar upp problematiken kring förlossningsavdelningen i Västervik.

Primärvården kom på andra plats i undersökningen – vårdcentraler som är bra och utbyggda samt ligger där de ska. Moderaterna vill se att det blir lättare att i rimlig tid komma i kontakt med sjukvården både fysiskt och via 1177.

– Att det inte är köer på vårdcentralen och att jag får tag på min läkare. Så de två frågorna har vi satt överst.

Annons:

Vill återöppna palliativa avdelningen

Moderaterna vill som första vallöfte i norra länet återöppna den stängda avdelningen för palliativ vård på Västerviks sjukhus. En fråga som man anser att majoriteten i regionen inte prioriterar. Den har varit som hon beskriver det "sommarstängd" sedan 2022. Under två år har 96 patienter i palliativ vård fått åka ner till Kalmar enligt henne.

– Det är ganska mycket och jag tänker på anhöriga och andra som också måste ta sig till Kalmar. Det är en lång resa så vi måste verkligen få till den palliativa vården i Västervik.

På frågan om vad detta skulle kunna kosta så svarar Malin att vården redan utförs utspritt men att det handlar om att samla ihop den. Det kan komma att kosta lite att behöva anställa mer personal. Men i och med att det redan finns ett politiskt beslut fattat om detta för ganska många år sedan så måste det ju också finnas budgeterat för.

– Men det kostar också att transportera 96 patienter till Kalmar, tillägger Maria.

I presentationen vill man bland annat även se satsningar på barn och ungdomspsykiatri, bättre cancervård och en rejäl knuff för ambulanssjukvården som man anser är viktig för en geografiskt stor region som Kalmar län. Mobila vårdteam, bedömningsbilar och en läkarbemannad ambulanshelikopter. Det sistnämnda skulle kräva planering och byggnation av helikopterplattor vid regionens tre sjukhus.

Strandskyddet en "hämsko"

Sjukvårdssatsningarna man vill göra ska finansieras och det kräver insatser. Enligt Pär-Gustav Johansson vars område är regional utveckling är länets utgångsläge lite sämre än de flesta andra län sett till den ekonomiska tillväxten. 2008 till 2017 ska länet tillsammans med Blekinge och Norrbottens region haft negativ utveckling. Krympande befolkning, låg utbildningsnivå och betydligt sämre infrastruktur är de stora begränsningarna.

– Det är bara en växande ekonomi som kan bära allt det vi vill göra. Sista tredjedelen i det här handlingsprogrammet handlar om regional utveckling med fokus på just ekonomisk tillväxt som då skapar resurser för allt det här vi vill göra.

Punkterna han tar upp för länet är att säkra kompetensförsörjningen, ändrad hantering av strandskyddet, att förstärka drivkrafterna för att starta fler företag som genererar jobb och en bättre infrastruktur.

– Den är ganska Kalmarunik, den utmaningen. Om vi ser till infrastrukturen nu så befinner vi oss i norra länet där den är särskilt eftersatt enligt alla opinionsundersökningar. Vi har nu en regering som satsar rekordbelopp på underhåll av infrastruktursystemet.

– En annan aktuell fråga här i norra länet är strandskyddet som blivit en hämsko för utveckling. Där man inte får utveckla sitt företag, inte bygga attraktiva bostäder i strandnära läge. Det ser vi som ett stort verktyg för att locka hit befolkningen – att det går att bygga bostäder i attraktiva lägen. Där vill vi verka för att kommunerna får mer inflytande och länsstyrelsen mindre inflytande.

Södra infarten - en del av tillväxtplanerna

Vidare vill han se en långsiktig energipolitik med utbyggd kärnkraft i Oskarshamn och vad gäller Västervik och projektet kring den möjliga södra infarten har de fyra norra kommunerna Västervik, Oskarshamn, Hultsfred och Vimmerby samlats i det som skämtsamt kallas "norra rektangeln".

– De får projektpengar från regionen i ett uppslagsskede och ska jobba specifikt med tillväxtfrågor i norra länet. I det här arbetet ligger det här med södra infarten. Det står absolut högt upp på agendan, sedan finns ju inte den med i några planer idag hos Trafikverket så det här handlar om opinion och påverkansarbete.

Malin tillägger att man runtom i länet förbereder man för att bygga noder med BRT (Bus Rapid Transit) ute vid E22:an. Där skulle man kunna parkera bilen och snabbt kunna resa vidare med buss, det skulle finnas serviceenheter och kanske snabbmatställe.

– Regionen håller på att titta på en projektering. Om, eller när, det här blir en verklighet så håller regionen på att bygga en sådan nod bredvid södra infarten. Så den blir naturligt kopplad.

Sponsrad kultur

Regionalt har kulturen blivit mer och mer viktig. Moderaterna har tidigare inte varit kända som ett ledande parti. Nu vill man ändra på detta enligt Malin Sjölander.

– Vi har återtagit kulturfrågan. För några år sedan såg man det mera som en vänsterfråga men kultur är ju faktiskt en väldigt borgerlig fråga i grund och botten.

Hur skulle du beskriva att ni återtar kulturen på ett mer praktiskt sätt?

– Dels att vi tycker att det är viktigt att det kommer fler till godo. Det är jätteviktigt. Kultur är ju folkbildande och vi tror ju på folkbildning. Dels har vi ju också börjat prata om att vi vill göra det lättare att sponsra kultur.

Förhoppningen är enligt Malin att sponsring ska leda till fler utställningar och musikevenemang. Som en del i kultursatsningen har man nu Maria Nordensten att luta sig mot som en kandidat till regionfullmäktige. Maria känner nog många i trakten till vardags igen som projektledare på Västerviks Museum. Hon beskriver sig som ny vad gäller regionpolitik och står på plats fem på kommunfullmäktigelistan i Västervik.

– Mina specialområden skulle jag nog säga är landsbygdsutveckling, näringsliv och kultur. Men tack vare en helt fantastisk regiongrupp inom Moderaterna så börjar jag spotta upp mig inom sjukvårdsfrågor också.

Annons:

Stefan Härnström

redaktion@dagenskalmar.nu

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: